Symptomy karcinomu prsu

V samém počátku nemoci se žádné příznaky nevyskytují, objevují se až ve chvíli, kdy karcinom prsu začíná růst. Proto hraje pravidelné vyšetření prsu tak důležitou roli ve včasném odhalení. Čím dříve je rakovina prsu diagnostikována, tím větší je šance na úspěšnou léčbu. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a navštivte lékaře, pokud si všimnete změny.

Nejčastější příznaky, které mohou být známkou zhoubného nádoru, jsou:

Změna textury kůže

Rakovina prsu může způsobit zánět kožních buněk, což většinou vede ke změnám textury vaší pokožky. Všímat si můžete šupinaté kůže kolem bradavky a dvorce, která může být extrémně suchá. Tyto změny mohou také způsobit svědění, takže i jemu je dobré věnovat pozornost.

Výtok z bradavky

Výtok z bradavky, zejména krvavý, není normálním jevem a může to být jeden z příznaků rakoviny prsu. Zaschlý sekret okolo bradavky nebo změny připomínající ekzém mohou také signalizovat tumor.

Rozdílná velikost prsů

U některých žen jsou asymetrická prsa normální. Pokud dochází postupně ke zvětšení a zatuhnutí jednoho prsu, neodkladně vyhledejte lékaře.

 

Nepravidelnosti bradavky

Nádor může způsobit také zploštění nebo vtažení bradavky. Tento jev může být patrný na první pohled, jindy si toho můžete všimnout při souhybech s druhou bradavkou, která je volná a pravidelná.

Bulka

Pokud si nahmatáte v prsu jakoukoliv bulku nebo jiný tuhý útvar, návštěva lékaře je nezbytně nutná. Jen díky mamografickému vyšetření (případně i ultrazvuku) se totiž můžete přesvědčit o tom, zda se jedná pouze o nezhoubnou cystu, nebo zda jde o rakovinu prsu.

 

 

Vtažení prsní tkáně a důlkovatění

Kůže na zdravém prsu by měla být volná a hladká. Pokud se však objeví bulka, je v prsu fixovaná a při zvednutí horních končetin odolává pohybu. To se projeví vtažením kůže a následně vznikají na prsou také důlky.

Zarudnutí a oteplení kůže

Rudá teplá kůže na prsu může být pouze příznakem zánětu. V některých případech ale signalizuje i zánětlivý karcinom.

Pomerančová kůže

Když nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy, můžete pozorovat takzvanou pomerančovou kůži. Tento efekt je viditelný trvale nebo při stisku.

Rozšířená žilní pleteň a bolesti

Bolest prsou může být způsobena například hormonálními změnami, cvičením nebo namáhavou prací. Není však vyloučeno, že může jít i o předzvěst rakoviny prsu. To samé platí i o viditelné spleti žilek. U pacientky se může projevit kombinace těchto příznaků, někdy se ale vyskytují i samostatně.

 

Pokud u sebe některý z těchto symptomů objevíte, nepanikařte. Nemusí se nutně jednat o rakovinu prsu, ale pro jistotu co nejrychleji navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa.

Pomůžeme vám,
jsme tu pro vás

Volejte bezplatně a diskrétně na telefonní linku

+420 222 999 000

a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.