Chemoterapie

Chemoterapie je druh léčby, při které jsou pacientkám s rakovinou prsu podávány léky, jejichž úkolem je zničit v těle nádorové buňky. Tyto léky bývají aplikovány intravenózně (injekčně do žíly) nebo formou tablet. Dostanou se do krve, a zasáhnou tak co největší množství rakovinných buněk v těle. 

Ne všechny ženy s rakovinou prsu potřebují chemoterapii. Existuje však několik situací, kdy může jít o vhodný typ léčby.

Po chirurgickém zákroku (zajišťovací, tzv. „adjuvantní“) chemoterapie

Snižuje riziko vzniku recidivy nemoci, neboť ničí mikroskopická, pro chirurga neviditelná ložiska v místech hlavního nádoru.

Před operací (neoadjuvantní chemoterapie)

Zde se chemoterapie používá ve snaze o zmenšení nádoru tak, aby mohl být odstraněn při méně rozsáhlém zákroku.

U pokročilého karcinomu prsu

Chemoterapii lze nasadit jako hlavní léčbu u žen, u nichž se rakovina rozšířila mimo oblast prsu a podpaží.

 

Léky podávané při chemoterapii se obvykle aplikují do žíly, buď jako injekce, či v podobě infuze. Podání preparátu probíhá v ordinaci lékaře nebo v nemocničním prostředí. Chemoterapie probíhá v cyklech, přičemž po každém období léčby následuje doba odpočinku. To, aby tělo mělo čas se zotavit z účinků léků.

Cykly trvají nejčastěji 2 nebo 3 týdny. Harmonogram se liší podle použitých preparátů. Některé léky se například podávají jen první den cyklu, jiné několik dní po sobě nebo jedenkrát týdně. Adjuvantní a neoadjuvantní chemoterapie se často aplikují po dobu 3 až 6 měsíců, v závislosti na použitých lécích. Délka léčby pokročilého karcinomu prsu je založena na tom, jak dobře funguje a jaké vedlejší účinky se projeví.

Chemoterapie, aplikovaná při rakovině prsu, s sebou bohužel nese jisté nepříjemné vedlejší účinky. Patří k nim mimo jiné:

ztráta vlasů, nechutenství, nevolnost a zvracení, průjem, únava, zvýšené riziko infekcí a mnohé další.

Vedlejší účinky obvykle zmizí po ukončení léčby.

Chci se objednat na vstupní vyšetření

Volejte bezplatně a diskrétně na telefonní linku

+420 222 999 000

a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.