Karcinom prsu u mužů

Rakovina prsu není problematikou pouze ženské populace

Rakovina prsu se sice považuje za typicky ženské onemocnění, ale postihuje i muže. Stejně jako u ženské rakoviny prsu není ani v případě mužské varianty zatím známa její přesná příčina, odborníci však předpokládají, že na vině může být kombinace vlivů okolí a genetiky.  Zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu se předpokládá u mužů, kteří byli vystaveni radiaci (například podstoupili radioterapii při léčbě jiných nádorových onemocnění v oblasti hrudníku a podobně). Riziková je z tohoto pohledu i zvýšená hladina estrogenu, která je například spojena s cirhózou jater nebo obezitou. Studie navíc prokázaly, že u mužů, kteří mají v příbuzenstvu několik žen postižených rakovinou prsu, je mnohem větší riziko, že se toto onemocnění rozvine i u nich.

Nejčastějším symptomem, který pacienta přivede do ordinace lékaře, je nebolestivá bulka. Obvykle se bulka nachází v těsném okolí bradavky (může však být i v podpaží) a často je také doprovázena dalšími varovnými signály, které upozorňují na to, že není všechno v pořádku. Relativně častý je například výtok z bradavky, který může být někdy i s příměsí krve, vřídky v okolí bradavky či změna vzhledu prsní bradavky.

Zásadní problém je v tom, že naprostá většina mužů vůbec netuší, že jim nějaké riziko rakoviny prsu hrozí, a proto samovyšetření prsu vůbec neprovádějí. A i když si bulku nahmátnou, nepřikládají ji obvykle žádnou zvláštní důležitost. Podle výzkumů čekají muži od doby, kdy si poprvé bulku objeví, až do okamžiku, kdy vyhledají lékařskou pomoc, v průměru deset až osmnáct měsíců. Netřeba přitom zdůrazňovat, že čím dříve je rakovina objevena, tím větší jsou šance na vyléčení. Vzhledem k tomu, že pro mužský karcinom nebyl a s největší pravděpodobností nikdy nebude koncipován celoplošný screeningový program (díky nízkému výskytu onemocnění), je třeba věnovat pozornost samovyšetření a případným prvotním projevům tohoto onemocnění.

Při léčbě rakoviny prsu u mužů se využívá v podstatě stejných metod, jako při ostatních nádorových onemocněních.

https://www.idnes.cz/xman/styl/rakovina-prsu-u-muzu-neznama-a-zakerna.A111103_163555_xman-styl_fro

Pomůžeme vám,
jsme tu pro vás

Volejte bezplatně a diskrétně na telefonní linku

+420 222 999 000

a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.