Vedlejší účinky léčby

Komplikace po chirurgickém zákroku

Po záchovných operacích prsu většinou problémy nevznikají, jen občas je třeba provést punkci nevstřebané tekutiny.

Amputace prsu s odstraněním podpažních uzlin ale může zasáhnout do pohyblivosti ramenního kloubu, a u některých pacientek mohou nastat i vážnější komplikace.

Postmastektomický bolestivý syndrom

U 4 až 10 % žen se po operaci dostaví bolest, a to bezprostředně po výkonu nebo po několika dnech, týdnech i měsících. Pacientka má pocit stahování a pálení, zejména v oblasti hrudní stěny v okolí jizvy, v podpaží a v zadní partii paže, stěžuje si na „mrtvění“, efekt „cizí tkáně“ v místě jizvy a syndrom „zmrzlého ramene“.

Účinným prostředkem, předcházejícím syndromu bolestivosti je včasná fyzikální rehabilitace, masáže jizvy a plavání.

Serom

Serom je nahromadění tekutiny v operační ráně, a je běžnou nezávažnou komplikací v mamární chirurgii. Pacientka zpravidla nemá výrazné subjektivní obtíže, někdy může pociťovat tlak v ráně. Ve většině případů se serom sám vstřebá do několika týdnů, případně můžeme provést punkci a evakuaci seromu, a to i opakovaně.

Lymfedém

Jde o lymfatický otok paže na straně operovaného prsu. Může se objevit i řadu let po operaci bez jakékoli souvislosti s případným dalším rozvojem choroby. Postihuje přibližně 25 procent pacientek po radikální mastektomii.

Rehabilitační režim, zaměřený na prevenci otoků, by měl začít ihned po operaci. Zahrnuje cvičení, aplikaci kompresních rukávů, lymfodrenáže, masáže a rehabilitaci.

 

Problémy po ozařování

Radioterapie je lokální léčba, takže vedlejší účinky se projevují pouze v místech, která byla ozářena. Některé začínají už během radioterapie a odeznívají pár týdnů po jejím ukončení. Některé nastupují až několik měsíců po léčbě.

Zarudnutí ozařované kůže

Zarudnutí kůže je častým, a ve většině případů i jediným, nežádoucím účinkem ozařování. Projeví se většinou ve třetím týdnu ozařovací série a po zbylou dobu léčby se mírně zhoršuje. Stupeň zarudnutí je individuální, záleží na typu kůže. Nejhůře kůže reaguje v místech, kde není tuk, v záhybech, pod prsem.

Ošetřování ozařované kůže

Podráždění srdečního svalu

K této komplikaci dochází výjimečně, a to následkem kombinovaného vlivu cytostatik a záření na srdce, je-li nádor v levém prsu. Toto podráždění  se projevuje bolestí na hrudi, dušností a celkovou únavou. Jeho výskyt je však vzácný.

Nežádoucí účinky po chemoterapii

Nežádoucí účinky protinádorových léků jsou jednou z nejčastějších obav, se kterou se nemocní dostavují na onkologická pracoviště. V této souvislosti je vhodné upozornit na tři důležité body:

Nežádoucí účinky v oblasti krvetvorby

Obvykle se v tomto období neprovádí žádná léčebná opatření. Preventivně lze doporučit vyhýbat se kolektivu, neboť v něm hrozí riziko přenosu viróz a jiných infekcí, dobře se oblékat, zajistit si dostatek vitaminů. Dojde-li k vzestupu teplot nad 38 °C nebo jsou přítomny jiné infekční komplikace (kašel, rýma, pálení a řezání při močení, průjmy), je nutné ihned kontaktovat ošetřujícího lékaře.

Pokles počtu červených krvinek se projeví nevýkonností, spavostí, slabostmi, někdy kolapsovými stavy. Informujte ošetřujícího lékaře o těchto příznacích. Nežádoucí účinek se odstraní krevními převody a doplněním zásob železa v organismu.

Nedostatek krevních destiček se řídce může projevit krvácením z nosu, do moči (narůžovělá moč), stolice, kůže, očních spojivek apod. O tomto příznaku je vždy nutné informovat ošetřujícího lékaře.

Nežádoucí účinky v oblasti zažívacího ústrojí

Ústa mohou být po některých lécích postižena tzv. stomatitidou. Nežádoucí účinek se projeví bolestmi při polykání, v závažnějších případech afty. Bílý povlak může ukazovat na vznik plísňového onemocnění. Pokud tento nežádoucí účinek omezuje příjem tekutin a potravin, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Nevolnost a zvracení vůbec nevzniká přibližně u dvou třetin léčených protinádorovou chemoterapií. Je to dáno použitím moderních léků, které se používají v prevenci zvracení. Jen u jedné třetiny nemocných se vyskytne nevolnost, a u ještě menší části nemocných dochází ke zvracení. Preventivně se doporučuje lehčí strava podávaná ve více denních dávkách. Nekořenit a nepít alkohol. Prosíme, dodržujte léčebný režim. Ke zvracení dochází především u pacientů, kteří nedodržují léčebný režim. Pokud zvracení a nevolnost vede k výraznému omezení přijmu tekutin a potravin, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Zácpa se může vyskytnout jako důsledek podání některých cytostatik. Obvykle nevyžaduje léčbu – dostatečný příjem tekutin vyřeší situaci bez léčebného zásahu. V déletrvajících případech zácpy lze doporučit jednoduché projímavé prostředky.

Po některých přípravcích se někdy dostavují průjmy.  Preventivně nelze doporučit žádné opatření. Pokud se průjem vyskytne, je důležité zajistit dostatečný příjem tekutin do organismu. Vhodné jsou bujóny a nesycené minerální vody. Trvá-li intenzivní průjem několik dní a vede k velkému vyčerpání, informujte ošetřujícího lékaře.

Nežádoucí účinky v jiných lokalizacích

Pro ženy je podstatné, zda nedojde ke ztrátě vlasů. V závislosti na typu léčby ke ztrátě vlasů může dojít, vždy se však jedná o ztrátu dočasnou, krátce po skončení léčby vlasy dorůstají v původní nebo ještě lepší kvalitě. Řada pracovišť využívá ochranu hlavy proti vypadávání vlasů, tzv. DigniCap.

Méně často se lze setkat s nežádoucími účinky v plicích (obtížné dýchání), ve vylučovacím ústrojí (pálení a řezání při močení, snížení objemu moči), v kloubech a svalech (bolesti, slabost). Každou významnější změnu zdravotního stavu v průběhu chemoterapie konzultujte s ošetřujícím lékařem.

Protinádorová chemoterapie má mezi ostatními druhy protinádorové léčby důležité, a v řadě případů nezastupitelné místo. Nežádoucí účinky se vůbec nemusí vyskytnout, a pokud ano, lze výrazně snížit jejich závažnost i délku trvání. Dobře podaná chemoterapie výrazně zlepšuje kvalitu života. Proto přistupujte k léčbě bez zbytečných obav. Všechny dotazy konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem.

Nežádoucí účinky hormonální léčby

Léčba hormonálními léky je všeobecně lépe snášena než chemoterapie.

Účinky na pohlavní ústrojí a sexuální funkce

Pacientky na hormonální léčbě nemívají menstruační cyklus (gynekologické krvácení po období pauzy vyžaduje gynekologické vyšetření), mívají suchost poševní sliznice, často nepříjemné vnímání průběhu pohlavního styku, sníženou sexuální potřebu, mohou se objevit potíže s močením (pálení, řezání, horší udržení moči).

Bolest při hormonální léčbě

Hormonální léčba může navozovat symetrickou bolestivost kloubů, páteře, ztuhlost svalů především ráno, sníženou svalovou sílu. Obtíže mohou být zvládány léky proti bolesti, někdy bývá potřeba změny hormonální léčby.

Osteoporóza

Hormonální léčba může přispívat k rozvoji osteoporózy („řídnutí kostí“) a pacientkám je doporučováno vyšetření a sledování ve specializované ambulanci, v případě potřeby je pak zajištěno doplňování vápníku a vitaminu D, případně pak speciálních léků. 

Nežádoucí účinky biologické léčby

Biologická, cílená nebo imunitní léčba v případě rakoviny prsu zahrnuje několik rozličných léků, které se užívají ve formě nitrožilní infuze (kapačky), podkožní injekce nebo tabletky.  Jsou to chemické molekuly nebo bílkoviny (protilátky), které mají schopnost navázat se přednostně na nádorovou buňku a způsobit její zánik.  Nežádoucí účinky jsou, podobně jako u léčby hormonální, méně časté.

Alergické reakce

Alergické reakce se objevují spíše vzácně, v podobě třesavky, horečky, zarudnutí a svědění kůže v období aplikace léku nebo časně po podání.

Kožní změny

Mohou se objevit záděrky a změny v okolí nehtů, zvýšená citlivost sliznic, zhoršené hojení poranění. Může se objevit i lokalizované zarudnutí a pálení na dlaních a ploskách nohou.

Srdeční funkce

Léčba může způsobovat přechodné oslabení srdeční činnosti a pacientkám jsou z tohoto důvodu zajišťovány pravidelné kontroly funkce srdce ultrazvukem pro zajištění včasného záchytu poruchy.

Chci se objednat na vstupní vyšetření

Volejte bezplatně a diskrétně na telefonní linku

+420 222 999 000

a nebo nám napište krátkou zprávu, ozveme se vám zpět.